4. Sınıf Ücretsiz Bilsem Deneme Sınavı

Sınav Resmi

Bilsem nedir?

Bilim ve sanat merkezleri (bilsem); örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan özel eğitim kurumlarıdır.

Özel yetenekli öğrencilere kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için okullarda verilen eğitimi zenginleştiren ve farklılaştıran bir eğitim programı sunan bilim ve sanat merkezleri 81 ilde hizmet vermektedir.

Bilim sanat merkezleri ilkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlardır.

Geçtiğimiz yıl ön değerlendirme grup tarama sınavında ne soruldu?

Daha önce tablet üzerinde uygulanan bu sınavda birçok kategoriden sorular sorulmakta . (her yıl ihtiyaca göre sınav uygulama metodu değişebilmektedir). Son düzenlemeler ile birlikte ön değerlendirme sınavında BNV zekâ testi adaylara uygulanmıştır.

Bireysel değerlendirme nasıl yapılır?

Bireysel zekâ testi sonuçlarına göre bilim ve sanat merkezine kayıt hakkı kazanılır.

Bilsem sınavına kimler girebiliyor?

Bu sınava ilkokul birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü  sınıf öğrencileri girebilir. Genel yetenek, resim ve müzik alanında yaşıtlarından farklı olarak başarı gösterenler belirleniyor. Yetenekli öğrenciler, sınıf öğretmenleri tarafından saptanarak aday gösteriliyor.

 

 

4. Sınıf Ücretsiz Deneme Sınavı Ayrıntıları

Yayın Adı : Deneme Kulübü Yayınları
Sınav Tarihi : 28 Ekim-2023 / 29 Ekim 2023
Sınav Süresi : 60 Dakika
Sınavdaki Toplam Soru Sayısı : 52 Soru

 

 

İlkokul 4. Sınıflar Ücretsiz Bilsem Denemesi Konu Dağılımı

Genel Yetenek Konuları